Måneformørkelse i dag og planeter på linje til jul
Måneformørkelse den 30. november
I morgen er det total måneformørkelse, som dog ikke kan ses i Danmark, men i Nordamerika, Grønland og dele af Sibirien. Den kan godt virke i de lande, hvor den ikke er total. Men normalt siger man, at det mest er de lande, hvor den er total, at den virker mest. Det vil altså sige, at hele USA, inklusive Alaska, er under indflydelse. Derfor kan vi forvente, at der sker noget markant over there i løbet af mandagen. Det er muligt, at det ’kun’ er på beslutningsplanet, der sker noget, men så kommer det frem, når beslutningerne er implementeret.
Ikke sket i ca. 800 år!
Den 21.decebner er der vintersolhverv, og så begynder vinterkvartalet astrologisk set. Netop denne dag står planeterne Jupiter og Saturn i eksakt konjunktion, men på en måde, så de set fra Jorden står præcis det samme sted – og ikke som normalt et stykke fra hinanden. De har altså samme deklination, som det hedder. Dette skriver ’Videnskab og teknik’ er første gang i 800 år, dette sker. De to planeter udgør derfor én lysende prik den 21. december, men konjunktionen er eksakt teknisk set fra den 16. til den 25. december astronomisk set. Astrologisk set er den nævnte konjunktion en del af noget endnu større, da Pluto blander sig på sin effektive og konsekvente måde og derved danner en storkonjunktion, der virker i hele 2020.
At den sjældne konjunktion finder sted i et corona-år er ikke så underligt astrologisk set. Der SKULLE nærmest ske noget hele usædvanligt, når hele tre planeter er i konjunktion med hinanden hele året. Den 12. januar var der yderlige et par planeter, der blandede sig i løjerne, og det blev startskuddet til udbredelsen af pandemien, der blev udløst af, at Neptun (epidemier, pandemier) samtidig var i Fiskenes tegn – dens eget tegn. Netop datoen den 12. januar passer med, at de første danskere, der blev smittet på skiferie, tog afsted lige omkring den 12. januar – nogle endda på selve datoen. Det første tilfælde blev opdaget i begyndelsen af februar – et par uger efter hjemkomsten fra skiferien.
Jupiter og Saturn er i konjunktion med hinanden hvert 20. år. Men det der gør denne konjunktion enestående er, HVOR tæt de to står på hinanden, set helt nede fra Jorden. I virkeligheden er de enormt langt fra hinanden i afstand, men i et horoskop regner vi med, hvordan tingene netop er, set fra Jorden, hvor vi er født. Dér udgør selve afstanden ikke nogen forskel. Det er konjunktionen der gør, at de to planeter så at sige trække på samme hammel og derfor udgør en meget stærk energi. Sidste gang dette skete, var den 4. marts 1226 – altså for næsten 800 år siden.
Konjunktionen kan ses overalt på kloden i aften- eller nattetimerne, hvis der ellers ikke er overskyet. Men tydeligst ses de omkring Jordens ækvator.
Vil du se fænomenet, er det stærkest på VORES breddegrader fra kl. 16.30-18.00. Og du skal se i sydvestlig retning. Vi må håbe på klart vejr den dag. Noget LIGNENDE – men altså ikke helt det samme, da de ikke står helt på linje – kan ses igen i år 2080, men derefter skal man vente til år 2400 for at se konjunktionen i nattetimerne på vores breddegrader. Derfor gælder det om at være på dupperne – held og lykke!
- Tager du ud på observatoriet i Brorfelde ved Holbæk den 21. december, kan du også få de to planeters MÅNER at se!