Valget ’gak’ som forventet NY VERSION
Det gik nogenlunde som forventet ved valget, men nu kommer alle udfordringerne væltende. Der er nogle spørgsmål, der nu vil rejse sig efter valget bl.a. spærregrænsen, som vil blive foreslået sat op, og det vil blive Mettes sidste valgperiode, før hun drager til udlandet – eller tager en uddannelse på grund af Jupiters indflydelse. Nu er der hamret en pæl igennem de sidste rester af det gamle landbrug med intensiv drift, sprøjtning osv. Nu skal der braklægning, fredning og økologi til.
Men hvordan skal der nu regeres? Løkke har opfordret S og V til at komme ned fra træerne. Troels Lund Poulsen kan kun se en højre regering hen over midten med sig selv som statsminister eller at være i opposition.
Der skal mange partier til at danne en regering hen over midten, så alle partier må i gang med at klatre ned fra træerne – det har vi vælgere besluttet, at de skal gøre. Men mange vælgere vil også beklage sig over sådanne handlinger, så reelt skal der et snarligt nyvalg til, hvor vælgerne så igen vil besvære politikerne med noget lignende.
Også på Grønland er der politisk uro, hvor Siumut er gået ud af regeringen i bedste overensstemmelse med Grønlands horoskop, hvor der er mange spændinger at finde. Med Siumuts udmelding er den ene af to topforhandler i USA-konflikten ude af billedet, og måske er den anden (Løkke) også ude i den sammenhæng, det ved vi ikke endnu.
Herhjemme får den kongelige undersøger ikke mange chancer – men hvem kan det blive? Ikke nødvendigvis Løkke, da SF sandsynligvis vil lægge hindringer i vejen for ham. Enhedslisten vil ikke have Mette Frederiksen, medmindre hun vil føre Enhedslistens politik, så Troels Lund Poulsen har måske en lille chance som undersøger, men ikke som statsminister.
Vanopslagh kunne være et kompromis som kongelig undersøger, men under alle omstændigheder kommer man ikke uden om Løkke som tungen på vægtskålen. Kommer der ikke en flok partiledere ned fra trætoppene, må man i gang med at danne regering gennem langvarige forhandlinger uden om den kongelige undersøger – hvilket måske ikke er så tosset, selv om det mest logiske nu er en rød midterregering, som sikkert også vil trætte vælgerne, ligesom et nyvalg vil gøre det. Vælgere er et vanskeligt folkefærd, som nærmest tyrannisk beder politikerne om at knokle med at finde en løsning på den gordiske knude, vi selv har bragt politikerne i.
Med andre ord er vælgere nogle meget hårde arbejdsgivere, som selv burde komme ned fra træerne og stemme på anden – og mere samlende – vis. For det bliver ikke bedre, før der kommer mere fokus på de åndelige aspekter af tilværelsen, hvad der nu er ved at ske gennem nødvendige angreb på landbruget med dyrevelfærd osv. Det var Franciska Rosenkilde, der var bannerfører for den bløde dagsorden, som hun satte med eftertrykt lige fra starten af valgkampen. Denne dagsorden er noget af det bedste ved dette valg, da det er begyndelsen til en større kollektiv bevidsthed.
Med et glimt i øjet kunne man foreslå at indføre kamelslugning som et nyt undervisningsområde i Folkeskolen. Der skal sluges mange kameler til både højre og venstre, men lige meget hjælper det på længere sigt.
Måske kan Mona Juul få TLP med på at forbyde sprøjtning, men det er ikke nok – og sådan kunne man blive ved. Måske vil det blive nødvendigt med et forretningsministerium, og det eneste ministerium, der er fuldt funktionsdygtigt, er Udenrigsministeriet, da dette ministerium har at gøre med landets internationale relationer – og så kommer Løkke måske på mystisk vis alligevel på banen, og så kender vi ham igen. Men på grund af hans meget ’grumsede’ horoskop i denne tid, så vil det enten være noget midlertidigt, ellers vil han få så store udfordringer med at være bannerfører, at dette heller ikke er holdbart.
Vi må se, hvad der kommer ud af det grumsede valgresultat. Men jeg vil mene, at det ender med en rød regering med Moderaterne, De Radikale og måske De Konservative med Mette F. som statsminister. Det peger fremad mod en grøn helhedsløsning.
