Evaluering Danmark-Nordmakedonien OG TJEKKIET-DANMARK den 31. marts
Der var lige et par forglemmelser i indslaget om kampen den 26. marts kl. 20.45 i Parken. Det skyldes stress, da jeg skulle være hurtigt færdig med indslaget, da jeg skulle til møde på Christiansborg om eftermiddagen.
Jeg havde luret, at det blev en stille første halvleg, hvor der dog var noget meget lumpent omkring kl. 21.24, hvor Pluto fik AC i hovedet – altså Ascendanten, for AC var jo desværre ikke med på holdet. Desuden faldt de mange aspekter i begyndelsen af 2. halvleg væk. DK scorede i det 49. minut, ca. kl. 21.52 med MC i spænding til Uranus og AC i harmoni med Merkur. Lykkepunktet stod fint til både Venus og Chiron i Vædderen, der gav meget energi, og så var man ligesom i gang. Kl. 22.01 blev det 2-0. på helt de samme aspekter, som også var der ved det næste mål kl. 22.02.
Målet til 4-0 kom kl. 22.18 – nu var AC nået hen til en harmoni med Jupiter, som sluttede overflødighedshornet. Tak, gutter. Nu må vi se på den næste kam mod Tjekkiet, der slog Irerne i Irland efter straffesparkskonkurrence.
Braget i Prag
Den 31. marts 2026 kl. 20.45 går det løs i Prag, og det ligner en ret lige kamp, hvor vi er heldige med, at Venus står i 7. hus (udeholdet dvs. DK). Desværre er den i spænding til både MC og Pluto – og den hersker over hjemmeholdet (AC). Til gengæld står Chiron på DC og begunstiger os på en måde, så hjemmeholdet ikke er storfavoritter. Lykkepunktet står på Solen i 6. hus, som er udeholdets 12. hus. Solen står i Vædderen og blæser til krig, men Solen er desværre i spænding til Jupiter, hvilket så også gælder Lykkepunktet.
I denne kamp bliver der mere gang i 1. halvleg. Kl. 20.56 er MC i harmoni med Saturn, så tålmodighed belønnes – og ikke mindst: IC står på Pluto og giver nogle afsindigt vigtige minutter, hvor vi skal sørge for ikke at blive taget på sengen – og lade modstanderne om dette. Lykkepunktet er stadig på Solen
Kl. 21.20 er MC i harmoni med Solen of DC er på Venus, så her er der en gylden mulighed for at score. Lykkepunktet er nu i spænding til Jupiter.
Kl. 21.40 er AC i spænding til Pluto, som også viser noget afgørende.
Kl. 22.20-22.35 er AC i harmoni med Merkur og MC i spænding til Uranus, så pas på overraskelsesangreb og foretag selv et sådant, men på kontrolleret vis.
Kl. 22.37 hvis tillægstid: AC danner en fantastisk stortrigon med Mekr og Jupiterog Lykkepunkter står på Venus, som er i harmoni med MC. VIRKELIG gyldne muligheder i disse minutter
Vi skrev tidligere at Riemer har nogle spændinger i sit horoskop, så vi undersøgte træner Koubeks horoskop for det samme. Han blev ansat i december og er derfor ny i jobbet. Han er heldigvis indehaver af en Neptun, der spænder hans Saturn op. Han er født den 1. september 1951 og er derfor en ældre herre, der vil sørge for, at især forsvaret fungerer, men han er til at have med at gøre på det punkt, så man må håbe, at Højlund får gang i scoringerne.
Der skal både held og dygtighed til for at vinde, og det må man håbe for vores reservespækkede mandskab, der kommer på en noget større opgave end mod Nordmakedonien.
